Sarunas 2.daļā mēs nedaudz atgriezīsimies iepriekšējā pārraidē, lai atsvaidzinātu atmiņā redzēto. Turpinājumā jūs uzzināsiet:
par veģetatīvo traucējumu rašanas mehānismu;
parunāsim par “Pavlova suņa efektu” – un mums palīdzēs mūsu sunīte Marisa;
mēs parunāsim par dažādām situācijām, kas var izraisīt stresu;
izskaidrosim, kāpēc šajās situācijās izdzīvošanās instinkts var nostrādāt pret mums;
un svarīgākais – ko darīt, lai apturētu stresa sekas: sirdsklauves, aritmiju, augstu asinsspiedienu, sliktu dūšu, biežu uzminēšanu un citas izpausmes.
No vienas puses – pacientam ir visas sliktas pašsajūtas pazīmes. No otras puses – nav nekāda pamata raizēties par veselību, jo izmeklēšana neuzrāda nekādas patoloģijas, analīzes arī ir kārtībā. Speciālisti vienā balsī apgalvo: „nekas briesmīgs jūsu veselībai nedraud, vajag tikai noregulēt dienas režīmu, vairāk uzturēties svaigā gaisā, vairāk lietot vitamīnus”. Un izraksta nomierinošus preparātus, kas nepalīdz…
Pacientam sūdzību tik daudz, ka medicīnas kartītē tām gandrīz nav vietas, taču nozīmētā ārstēšana vai nu nepalīdz nemaz, vai arī palīdz uz neilgu laiku. Bēdīga situācija, vai ne?
Taču mēs gribam arī reabilitēt ārstus: mēs pilnīgi piekrītam ārstiem, ka nervu sistēmas traucējumus nevar izārstēt, jo nav zāļu, kas to varētu izdarīt, nav tādas aparatūras, kas var ietekmēt nervus… Un mēs piekrītam ārstiem, ka „neiroze nav ārstējama”.
No otras puses, mēs neesam ārsti, un nemaz netaisāmies izrakstīt jums kādas zāles. Mums ir savas atveseļošanas metodes, kas var atjaunot jūsu nervu sistēmas darbību, kā arī dziļa pārliecība, kas balstās uz mūsu ilggadējo pieredzi un atziņu, ka veģetatīvā nervu sistēma ir pašatjaunojoša un pašregulējoša sistēma. Tikai jārada tai attiecīgi apstākļi, lai notiktu šī pašatjaunošanās un pašregulācija.
Un mūsu uzdevums – ar mūsu atveseļošanas metodēm atjaunot organisma funkcijas, ko katrā no mums ielikusi Māte-Daba.
Ērika un Pēteris Antoni.