Nogurums, svara problēmas, slikts ādas, matu un nagu stāvoklis… Grūti iegaumēt vienkāršas lietas, problēmas koncentrēt uzmanību… Sirdsklauves… Zosāda un notirpums… Roku trīcēšana… Vai nervi ir vainīgi? Vai tomēr tas ir kaut kas cits? Mēģināsim tikt skaidrībā ar šiem simptomiem.
Vairogdziedzera slimības
Vairogdziedzera slimības ir trešajā vietā pēc cukura diabēta un sirds-asinsvadu patoloģijām. Šī orgāna disfunkcijas negatīvi ietekmē vielmaiņu, sirds-asinsvadu, reproduktīvās un nervu sistēmas stāvokli, ietekmē ķermeņa svaru, vispārējo pašsajūtu un izraisa dažādas citas slimības.
Vairogdziedzeris ir viens no svarīgākajiem endokrīnajiem dziedzeriem, kura uzdevums ir uzglabāt jodu un ražot jodu saturošus hormonus – tiroksīnu, trijodtironīnu un kalcitonīnu. Pirmie divi hormoni piedalās enerģijas un vielmaiņas procesos, ir atbildīgi par normālu orgānu un audu augšanu, nervu sistēmas nobriešanu, nodrošina dzimumhormonu ražošanu un dzimumattīstību.
Kalcitonīns aktīvi piedalās kalcija un fosfora šūnu metabolisma regulēšanā, kā rezultātā notiek kaulu veidošanās. Šis hormons kompensē kaulu audu nodilumu, iekļaujot fosfātus un kalciju, tādējādi novērš kaulu trauslumu. Cilvēka augšana un attīstība, viņa kaulu un zobu izturība ir atkarīga no kalcitonīna.
Vairogdziedzeris ir atbildīgs par normālu enerģijas, olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku vielmaiņu, pareizu imūnsistēmas, reproduktīvās un endokrīnās sistēmas darbību, par ādas, nagu un matu stāvokli. Arī garīgā un fiziskā attīstība ir atkarīga no šī dziedzera. Tāpēc jebkura hormona deficīts var izraisīt grūti ārstējamu autoimūno slimību. Ja grūtniecības laikā rodas vairogdziedzera hormonu trūkums, augļa patoloģiju attīstības risks ievērojami palielinās, kas var izraisīt tā nāvi.
Vairogdziedzera darbības traucējumi ietekmē gandrīz visus cilvēka ķermeņa orgānus un sistēmas.
Vairogdziedzera slimību cēloņi:
iedzimtība;
endokrīnās sistēmas disfunkcija;
infekcijas slimības;
imūnsistēmas darbības traucējumi;
noteiktu zāļu lietošana;
stress, regulāra psihoemocionāla pārslodze;
nesabalansēts uzturs, kas saistīta ar būtisku vitamīnu trūkumu un joda deficītu;
nelabvēlīga ekoloģiskā vide.
Daudzi provocējoši faktori ietekmē endokrīnās dziedzera stāvokli un liek tam palielināt vai samazināt hormonu ražošanu. Laika gaitā orgāns nolietojas, un neveiksmes darbā izraisa tādus funkcionālus traucējumus kā hipo- vai hipertireoze vai audzēju parādīšanās.
Simptomi
neizskaidrojamas ķermeņa svara svārstības uz augšu vai uz leju;
pārmērīga svīšana;
cilvēks var pastāvīgi salt vai, gluži pretēji, sajust karstuma viļņus;
nelīdzsvarots sirds ritms;
holesterīna līmeņa paaugstināšanās asinīs;
gremošanas traucējumi, caureja, aizcietējums;
menstruālā cikla traucējumi sievietēm;
paaugstināta nervozitāte un aizkaitināmība vai otrādi, vājums un apātija;
trīc rokas;
tūska;
matu izkrišana, ādas un nagu stāvokļa pasliktināšanās;
problēmas ar jaunas informācijas iegaumēšanu un uzmanības koncentrēšanu.
Vairogdziedzera darbības traucējumi izraisa vispārēju stāvokļa pasliktināšanos un gandrīz visu ķermeņa orgānu un sistēmu darbības traucējumus.
Latvijā cilvēkiem ir nosliece uz vairogdziedzera slimībām, jo mēs dzīvojām hroniskajā joda deficītā. Diemžēl jods preparātu veidā slikti uzsūcās. Un parastais jods, pat apstrādājot brūces, ir jālieto ļoti piesardzīgi, jo tas var negatīvi ietekmēt vairogdziedzeri. Mūsu pacientu vidū bijā tādi, kuri ilgstoši zīmēja joda sietiņus uz ādas, un noveda sevi līdz vairogdziedzera onkoloģijai.
Mūsu kursu dalībniekiem vienmēr bija labi panākumi ar vairogdziedzera atveseļošanu – pazuda mezgliņi, normalizējās hormonu līdzsvars. Turklāt tas notika diezgan ātri – viena-divu mēnešu laikā.
Ņemot vērā to, ka vairogdziedzera slimības rodas ne tikai no joda deficīta vai pārdozēšanas, bet tās ir arī autoimūnās slimības, savā seansā VAIROGDZIEDZERIS mēs veltījām lielu uzmanību limfātiskajai sistēmai. Seansā tika iekļauti veselības kodi krāsu un skaņu veidā limfai un imunitātei. Līdz ar to, šo seansu var veikt arī cilvēki, kuriem vairogdziedzeris ir vesels (profilaktiski), tomēr ir problēmas ar limfu, imunitāti vai autoimunitāti.
Hipertireozes simptomi
Šo stāvokli papildina pārmērīga hormonu (tiroksīna un trijodtironīna) ražošana, kas izraisa tirotoksikozi (ķermeņa saindēšanos ar hormoniem). Ķermenī notiek izmaiņas, izraisot vielmaiņas procesu paātrināšanos un sirds-asinsvadu sistēmas traucējumus. Pacienti sūdzas par sirdsklauvēm, tahikardijas lēkmes notiek gan dienā, gan naktī (miera stāvoklī). Parādās sirds ritma traucējumi (priekškambaru mirdzēšana, ekstrasistolija).
Palielinās barības vielu sadalīšanās ātrums. Apetīte palielinās, bet vēdera izeja kļūst biežāka (līdz 6 reizēm dienā), kā rezultātā cilvēks ātri zaudē svaru, zaudējot ne tikai tauku, bet arī muskuļu masu. Tajā pašā laikā var palielināties aknu izmērs, parādīties sāpes vēderā.
Hormonu pārdozēšana izraisa paaugstinātu nervu sistēmas uzbudinājumu. Bieži pacientam ir roku trīce, kas smagos gadījumos pārvēršas par galvas un kāju trīci, kas izskatās līdzīgi parkinsonismam. Sakarā ar to, ka enerģijas vielmaiņa tiek paātrināta, ir karstuma viļņi, pastiprināta svīšana, neiecietība pret augstām temperatūrām. Cilvēks var pamatīgi svīst pie mazākā uztraukuma un fiziskās piepūles. Šo stāvokli bieži pavada aizdusa, nosmakšanas sajūta, sejas apsārtums.
Pirmajos slimības posmos cilvēks atzīmē reakcijas efektivitātes un ātruma pieaugumu, tajā pašā laikā uzvedībā var pamanīt nelielu nervozitāti, pārmērīgu runāšanu un pārāk aktīvas kustības. Nākotnē pacienta raksturs manāmi pasliktinās, viņš kļūst aizkaitināms, neiecietīgs pret citu cilvēku viedokli, viņu moka nepamatotas bailes un trauksme.
Slimībai progresējot, cilvēks sāk justies vājš un noguris.
Hipotireozes simptomi
Notiek vielmaiņas procesu pasliktināšanās un ķermeņa vispārējās enerģijas samazināšanās. Sirdsdarbības palēnināšanās izraisa vājuma sajūtu, dažos gadījumos (kad impulss nokrītas līdz 55 sitieniem minūtē), to papildina aptumšošanās acīs un ģībonis. Pēc hormonu deficīta fona attīstās sirds mazspēja vai koronārā sirds slimība.
Āda kļūst sausa, nagi kļūst trausli, palielinās matu izkrišana. Balss tembrs bieži mainās uz rupjāku. Sejā un ekstremitātēs parādās pietūkums.
Samazinās fermentu un kuņģa sulas ražošana, kas noved pie gremošanas sistēmas traucējumiem: pavājināta žults izdalīšanās, traucēta barības vielu uzsūkšanās, zarnu atonija. Pacienti sūdzas par apetītes trūkumu, aizcietējumiem, sejas ādas dzeltenumu. Aknu palielināšanās un svara pieaugums ir izplatīts neatkarīgi no uztura ierobežošanas centieniem. Šādas izmaiņas palielina gastrīta, peptiskās čūlas slimības, holecistīta, pankreatīta un citu iekšējo orgānu slimību attīstības risku.
Pastāv pastāvīgs nespēks, apātija. Bieži vien ir roku un kāju nejutīgums un “zosādas” sajūta. Hipotireozes slimnieks salst pat istabas temperatūrā. Laika gaitā attīstās depresīvi stāvokļi, cilvēks nevar piedzīvot spilgtas, pozitīvas emocijas un praktiski nereaģē uz ārējiem stimuliem. Ir dzimumtieksmes samazināšanās, cieš reproduktīvā sistēma, pievienojas blakus esošās slimības (anēmija, samazināta imunitāte).
Smagos gadījumos samazinās intelekts, pasliktinās atmiņa, tiek kavēti domāšanas procesi, tiek zaudēta spēja mācīties un asimilēt jaunu informāciju.